İngiltere'den kalkıp Suriye'yi bombalıyordu... ABD uçağı Yunanistan'a zorunlu iniş yaptı!

İngiltere'den kalkıp Suriye'yi bombalıyordu... ABD uçağı Yunanistan'a zorunlu iniş yaptı!

ABD'nin bir süredir Suriye operasyonlarında kullandığı ve geçtiğimiz günlerde Rus üssüne yakın uçması ile gündeme gelen B-52 bombardıman uçağı Yunanistan'a zorunlu olarak iniş yaptı.

İngiltere'deki Fairford'tan kalkarak Avrupa hava sahasını kat eden ABD uçağı B-52'ler, Yunanistan ve Kıbrıs'ın güneyinden uçup Suriye'ye giderek bombardıman görevi gerçekleştiriyor.

Kokpit Aero'da yer alana habere göre uçaklardan biri, dünkü görevinde dönüş meydanında hava şartlarının limit altına düşmesi nedeniyle Yunanistan'ın Girit Adası'na indi. Souda Bay Hava Üssü'ne inen B-52, böylelikle hizmet tarihinde ilk kez Yunanistan'a teker koydu. Uçak, hava şartlarının düzelmesinin ardından kalkarak İngiltere'deki üssüne gitti.

B-52'ler Suriye görevinde Yunan hava sahasından uçarken, Yunan Hava Kuvvetleri'ne ait F-16'lar eşlik ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Hava Kuvvetleri, Yunan F-16 kol uçuş fotoğraflarını paylaşmıştı.

Toplam 8 adet jet motora sahip Boeing imalatı B-52'ler, ilk uçuşunu 1952'de gerçekleştirdi. Menzili 14 bin 162 kilometre olan uçağın 2044'e kadar hizmette tutulması planlanıyor.

Toplam 31 bin 500 kilogram bomba ve füze kapasiteli uçak, 50 bin feet yani 15 bin 150 metre irtifaya çıkıyor. B-52'lerin maksimum kalkış ağırlığı ise 219 bin 600 kilogram.

Diğer Haberler